Jak sprzedać nieruchomość bez pośredników ?

jak sprzedać nieruchomość bez pośredników, nie płacąc prowizji

Jeśli sprzedajesz nieruchomość, oczywiste jest, że chciałbyś uzyskać za nią możliwie najwyższą cenę. Istotny jest również czas, jak mija od podjęcia decyzji o sprzedaży, do momentu sfinalizowania transakcji. Z reguły masz już bowiem konkretne plany wobec środków jakie uzyskasz ze sprzedaży. Korzystanie z pośrednictwa biura nieruchomości może przyspieszyć sprzedaż, ale wiąże się niestety z uszczupleniem środków wpływających do Twojej kieszeni. Prowizja biur wynosi od 1,5 proc. do 3 proc. ceny transakcyjnej (do wysokości opłaty należy doliczyć VAT), wynosząc w praktyce od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Aby uniknąć tych kosztów można zdecydować się na sprzedaż indywidualną, jednak w takim przypadku trzeba się liczyć z kilkoma sprawami.

Sprzedaż mieszkania wymaga wiedzy i zaangażowania na każdym jej etapie – od wstępnej wyceny do zawarcia umowy. Przez cały ten proces łatwiej będzie Ci przejść z odpowiednim przygotowaniem i pakietem materiałów.

Jak sprzedać nieruchomość szybciej dzięki dostępnym narzędziom w internecie ?

Jeśli zatem chcesz przeprowadzić proces sprzedaży szybko i przy minimalizacji kosztów, warto rozważyć skorzystanie z multiportalu typu Estaget, w którym znajdziesz szereg narzędzi i usług z których korzystają na co dzień agenci nieruchomości.

ważne przygotowania mieszkania przed sprzedażą

Jak zatem powinien przebiegać proces sprzedaży bezpośredniej nieruchomości w kolejnych krokach?

Oszacowanie wartościwsparcie tego procesu w ESTAGET już w podstawowym pakiecie.

1. Oszacowanie wartości nieruchomości.
Wsparcie tego procesu w ESTAGET już w podstawowym pakiecie.

Zanim przygotujesz ofertę, powinieneś określić realną wartość sprzedawanej nieruchomości. Właściwa wycena ma kluczowe znaczenie. Poszukujący nieruchomości, który zderzy się, ze zbyt wysoką, w jego opinii, ceną, najczęściej nie sprawdzi nawet szczegółów oferty. Z kolei cena skalkulowana na zbyt niskim poziomie może wzbudzić podejrzenia, co do rzeczywistego stanu nieruchomości. Zdecydowanie najłatwiej sprzedać niewielkie nieruchomości małe, czyli mieszkania 1-, 2- lub małe 3-pokojowe. Przesądzające bywa jednak wystawianie nieruchomości z ceną rynkowo „do zaakceptowania”, lub nawet nieco poniżej tego poziomu.

2. Przygotowanie i promocja oferty.
Na tym etapie podejmujesz decyzję dotyczącą kanału promocji oferty sprzedaży.

Planując sprzedaż, powinieneś dysponować wszelkimi dokumentami, które poświadczają prawo własności. Przede wszystkim należy dysponować kopią aktu notarialnego.

3. Sprzedaż nieruchomości poprzez ogłoszenie na wielu protalach jednocześnie

Krok 3 – W dzisiejszych czasach najskuteczniejszym sposobem sprzedaży nieruchomości okazuje się wystawienie oferty w internecie za pośrednictwem dedykowanego portalu ( portale z ogłoszeniami takie jak “gratka”, “otodom”, “morizon”, “szybko.pl”, “domiporta” ) lub rozwiązania wspierające sprzedaż typu ESTAGET. Dodatkowo możesz skorzystać z tradycyjnych form reklamowych czyli z prasy, telegazety, biur ogłoszeń.

4. Prezentacja nieruchomości – zadbanie o pozytywny aspekt wizualny oferty

Krok 4 – za pośrednictwem zdjęć, panoram czyli materiałów fotograficznych i video. Profesjonalna obróbka zdjęć dostępna w pakietach ESTAGET w celu podniesienia jakości materiału prezentującego nieruchomość. Przykłady takiej edycji można zobaczyć tutaj: “przed i po”
Zanim przystąpisz do robienia zdjęć nieruchomości, powinieneś ją odpowiednio przygotować. Wiąże się to ze sprzątaniem i zrobieniem porządków. Można także skorzystać z porad osób zajmujących się Home Staging, które pomogą wystylizować mieszkanie lub dom. Zrobienie wyraźnych, odpowiednio kadrowanych i atrakcyjnych zdjęć w bardzo pozytywny sposób wpłynie na atrakcyjność Twojej oferty.

5. Finalizacja transakcji – wzory umów i przewodnik sprzedaży w pakiecie powitalnym ESTAGET

Informacje na temat lokalnych notariuszy w bazie wewnętrznej portalu. Jeśli Twoje starania zaowocują znalezieniem kupca, pozostaje Ci wynająć notariusza, który pomoże przygotować umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Jeśli zawarcie umowy nie jest możliwe od razu (np. kupujący dopełnia formalności związane z kredytem), należy przygotować umowę przedwstępną. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem roszczeń z tytułu takiej umowy, jest wpłacenie zadatku przez przyszłego nabywcę. W razie odstąpienia od umowy przez kupującego, możesz zachować zadatek, natomiast jeśli do zawarcia umowy nie dojdzie z Twojej winy, nabywca ma prawo do otrzymania zwrotu kwoty dwukrotnie wyższej. W momencie finalizacji transakcji, zadatek ulega zaliczeniu na poczet ceny nabycia nieruchomości.

Jeśli zamierzasz sprzedać nieruchomość samodzielnie, powinieneś zarezerwować sobie czas na odbieranie telefonów oraz odpisywanie na e-maile od osób zainteresowanych kupnem. Będą się z Tobą kontaktowały również biura nieruchomości, chcące Cię reprezentować lub oferować Twoją nieruchomość równolegle z Twoimi działaniami.

Najwięcej czasu pochłaniają bezpośrednie prezentacje nieruchomości potencjalnych klientom. Możesz spróbować ustalić jeden dzień przeznaczony na udostępnianie nieruchomości zainteresowanym, jednak nie zawsze się to udaje. Należy się zatem liczyć z co najmniej kilkukrotnymi prezentacjami.

W niektórych przypadkach warto zastanowić się nad wsparciem profesjonalistów przy przygotowaniu materiałów do prezentacji nieruchomości, wszechstronna prezentacja pozwoli zaoszczędzić czas w obsłudze potencjalnych kupujących.

Sprzedaj nieruchomość z ESTAGET  

Wybierz najbardziej odpowiedni pakiet ESTAGET i skorzystaj z naszych usług, dzięki którym podniesiesz jakość oferty sprzedaży nieruchomości

Nie płać prowizji pośrednikowi

WYBIERZ PAKIET
DODAJ OGŁOSZENIE